نظافت خودرو با ارزان ترین روش ها

نظافت خودرو با ارزان ترین روش ها

نویسنده : تعمیر و نگهداری خودرو

نظافت خودرو با ارزان ترین روش ها

هفت نکته برای تمیز کردن کامل خودرو ،برق انداختن بدنه ماشین ،شستن ماشین با وایتکس ،تمیز کردن لاستیک ماشین ،تمیز کردن سقف ماشین ،برق انداختن داشبورد ماشین ،شستشوی صندلی ماشین ،تمیز کردن داشبورد ،شستشوی موتور خودرو

نظافت خودرو با ارزان ترین روش ها

پیشنهاداتی برای نظافت خودرو ؛ شستشو و واکس زدن را کنار بگذارید .

برای تمیز کردن ماشین خود چه نکاتی را باید بدانید ؟ ماشین شویی سطحی و نظافت داخل آن صرفاً زمانی خوب و موثر است که یا زمان کافی ندارید یا اصلاً دیگر نمی توانید کثیفی آن را تحمل کنید . درنهایت با صرف زمانی اندک ، یک ماشین نسبتاً تمیز دارید که ظاهر و شاید بوی خیلی بهتری نسبت به قبل دارد .

با این حال ، باید چند بار در سال دستی به سر و گوش ماشین خود بکشید . شتسشوی دقیق و کامل داخل و خارج ماشین باعث می شود که از رانندگی با آن بیشتر لذت ببرید . بعلاوه ، این کار به حفظ ارزش ماشین ، دید بهتر ، و امنیت بالاتر راننده کمک می کند ،ماشین را برای مدت طولانی تری تمیز نگه می دارد ،و نیز نظافت های بعدی آن را آسان تر می کند .

تا پیش از دهه ی ۱۹۸۰، نظافت حرفه ای یا فنی ماشین اهمیت چندانی نداشت . شاید به این دلیل که زمان چندان طولانی با خودرو رانندگی نمی کردند . طبق آمار انجمن ملی فروشندگان اتومبیل آمریکا ، در اواخر دهه ی ۱۹۷۰، عمر هر ماشین برای آمریکایی ها فقط سه سال بود ؛ در حالی که امروز میانگین عمر وسایل نقلیه جاده ای بیشتر از یازده سال است . این زمان و مسافت طولانی باعث جمع شدن لایه های جرم و دود روی تمامی سطوح ماشین می شود . درنتیجه ، صنعت ماشین با استفاده از افراد متخصص در این حرفه به سرعت به نیاز عمومی جامعه پاسخ گفت .

اگر در نظر دارید خودتان این کار را انجام دهید یا نمی دانید که استفاده از متخصص این کار ارزش هزینه کردن دارد یا نه ، در اینجا هفت عامل مهم در مورد نظافت همه جانبه ی ماشین ارائه می شود تا در صورت تمایل ، شستشوی ساده و جارو کشیدن ماشین را کنار بگذارید .

نظافت موتور و محفظه ی آن

نظافت خودرو با ارزان ترین روش ها

اکثر رانندگان هیچ وقت موقع شستن ماشین در کاپوت را باز نمی کنند چرا که می ترسند آب و شوینده باعث  خراب شدن قطعات زیر آن شود . نگرانی آنها منطقی است اما با رعایت کمی احتیاط می بینید که این کار آنقدرها هم سخت نیست و می توان گهگاهی موتور را هم تمیز کرد چون قطعات موتور اتومبیل های مدرن محافظت شده هستند . اول مطمئن شوید موتور سرد است و مدتی است که کار نکرده چون پاشیدن آب روی موتور داغ قطعاً به آن صدمه می زند . توجه کنید که باید فیلتر هوا ، دینام یا هر فیلتر بیرونی را با کیسه ی پلاستیکی بپوشانید . اگر نمی دانید آنها چی هستند و یا کجا هستند بهتر است این کار را به یک فرد متخصص بسپارید .

اگر هنوز مایلید که ادامه دهید ، از یک اسپری چربی زدا که مخصوص همین کار طراحی شده است ، استفاده کنید و طبق دستور العمل ادامه دهید . بعد از انجام این کار احتمالاً هنوز لکه های کثیف زیادی وجود خواهند داشت ، بنابراین حوله و برس بردارید و خودتان را برای دستمال کشیدن آماده کنید ، آنقدر که موتور و محفظه اش برق بیفتد . توجه کنید که برای سطوح رنگ شده ی بدنه داخلی محفظه ی موتور از وینیل و واکس استفاده کنید و آن را روی موتور و قطعات محافظ مثل شلنگ ، محفظه های پلاستیکی و یا پوشش های پلاستیکی بمالید.

استفاده از clay bar

نظافت خودرو با ارزان ترین روش ها

سطوح خارجی ماشین در معرض ذرات آلوده ی بی شماری هستند که به سطح رنگ می چسبند . پاک نکردن آنها ممکن است در نهایت به رنگ ماشین آسیب بزند . این آلاینده ها هرچه که باشند گرد لنت  ، باران اسیدی ، شیره ی درخت ، قیر یا حشره با شستشوی ساده از بین نمی روند . clay bar  و اسپری روان کننده آن  تمام آلودگی های چسبیده به سطح ماشین را از بین می برد و آن را مانند شیشه صاف و شفاف می کند . بعد از پاک کردن  آلاینده باید برای مرحله ی بعد یعنی  واکس زدن  ، آماده شوید . همچنین ، clay bar تاثیر فوق العاده ای بر روی سطوح کرومی دارند .

تمیز کردن واقعی داخل ماشین

نظافت خودرو با ارزان ترین روش ها

زیرپایی ها را تکانده ، موکت و صندلی ها را کمی جارو بکشید . استفاده از تمیزکننده های مخصوص تودوزی  و موکت بی تردید به بهتر شدن عطر و ظاهر داخلی ماشین کمک خواهد کرد . با دستگاه کمپرس باد  کثیفی و خرده آشغال های غیرقابل دسترس بین درز ها و روزنه ها را بیرون کشیده و بعد آنها را جارو برقی بکشید . اطرافتان را بگردید و چند برس کوچک یا  فرچه نرم  بردارید و دور و اطراف فضاهای کوچک و باریک مانند دریچه ی هوا و داشبورد را تمیز کنید . از جارو برقی مخصوص ماشین استفاده نمایید . این نوع جارو برقی از اندازه ی استاندارد کوچکتر است  و به شما اجازه می دهد تا جاهای دور از دسترس مانند فضای بین صندلی ها و کنسول وسط یا داخل دریچه ی هوا را تمیز کنید .

رفع مشکل بدبویی

نظافت خودرو با ارزان ترین روش ها

نظافت مرتب ماشین –  با شامپو و جارو برقی – به جلوگیری و از بین بردن بوهای آزاردهنده ی درون ماشین کمک می کند . اما برای بوهای ماندگار مانند دود سیگار یا بوی حیوانات خانگی احتمالاً مجبور هستید از متخصص فن کمک بگیرید یا دوستی را پیدا کنید که ژنراتور اوزون داشته باشد . این وسیله ی الکترونیکی اوزون تولید می کند و تمام کپک ها و باکتری هایی را که باعث ایجاد بو شده اند به گاز بی ضرر تبدیل می کند و بعد از آن ماشین تان دیگر بو نمی دهد .

نظافت و محافظت از رینگ  و لاستیک

نظافت خودرو با ارزان ترین روش ها

گرد لنت بدترین دشمن رینگ ها ست چون هم ظاهر بدی دارد و هم می تواند به مرور زمان رینگ  های کرومی را خراب کند . زمانی که رینگ ها سرد هستند با استفاده از فشار آب ، کثیفی و جرم بین رینگ  ها را بشویید . برای جلوگیری از صدمه زدن به آن  ، از تمیزکننده ی غیر اسیدی مخصوص رینگ استفاده کنید و مقدار زیادی از آن را روی رینگ ها اسپری کنید و  نگذارید خشک شود . برای از بین بردن کثیفی و گرد لنت از یک برس نرم استفاده کنید ؛ فراموش نکنید اطراف مهره ها را هم تمیز کنید . از clay bar می توانید برای تمیز کردن رینگ ها هم استفاده کنید . چرخ ها را با آب بشویید و برای جلوگیری از ماندن لکه های آب آنها را خشک کنید و بعد با استفاده از جلای فلز آن را حسابی برق بیندازید و کارتان را با واکس زدن ادامه دهید . حالا باید لاستیک ها هم به خوبی تمیز شوند . در نهایت از روغن لاستیک غیر سیلیکونی استفاده کنید چون پوشش های سیلیکونی به رنگ قهوه ای درمی آیند و کدر می شوند . برای داشتن ظاهری براق ، سعی کنید بعد از خشک شدن لایه ی اول ، چند لایه ی دیگر روی آن بمالید .

احیای چراغ های جلو

نظافت خودرو با ارزان ترین روش ها

در ماشینی که تازه تمیز شده هیچ منظره ای بدتر از  شیشه کدر و اکسیده ی چراغ های جلو نیست . این مساله خطرناک هم هست زیرا در این حالت چراغ ها نور کمتری به سطح جاده می تابانند . خوشبختانه  نظافت آنها با تجهیزات بسیاری که امروزه  برای احیای چراغ های جلو وجود دارد ، بسیار راحت و ارزان است .

نظافت کامل شیشه

Clay bar  که پیش از این به آن اشاره کردیم برای پاک کردن کثیفی از روی سطح شیشه هم بسیار مناسب است. با استفاده از آن به همراه یک شیشه شوی بدون آمونیاک و یک حوله ی میکروفیبر کارتان را شروع کنید و مطمئن شوید که این کار را دور از نور خورشید انجام می دهید چون باعث می شود تمیزکننده به سرعت بخار شود . اگر کمی شیشه ها را پایین بکشید می توانید به راحتی لبه های بالایی آن را هم تمیز کنید . برف پاک کن را با شیشه شوی تمیز کنید . این کار سر و صدای برف پاک کن را از بین می برد و با جلوگیری از لغزش آن روی شیشه باعث می شود که آب رابه خوبی از روی سطح شیشه پاک کند . برای این که ضمن شستشوی ماشین چیزی روی شیشه پاشیده نشود ، تمیز کردن شیشه ها باید آخرین مرحله ی نظافت ماشین باشد .

ماشین خود را طوری بشویید که شایسته ی آن و شماست . کسی چه می داند ، شاید آنقدر خوب به نظر برسد که بخواهید بیشتر از عمر متوسط یازده سال ماشین های امروزی ، با آن رانندگی کنید .

درباره نویسنده
...

vahid

مطالب مرتبط
لطفاً افزونه Chat It را نصب و فعال کنید!
0نظرات

Comments are closed.